featured
  1. Haberler
  2. Ekonomi
  3. Avrupa Merkez Bankası (ECB) faiz kararı ne zaman açıklanacak? ECB haziran ayı faiz beklentisi ne yönde?

Avrupa Merkez Bankası (ECB) faiz kararı ne zaman açıklanacak? ECB haziran ayı faiz beklentisi ne yönde?

Avrupa Merkez Bankası (ECB) faiz kararı öncesinde piyasaların heyecanlı bekleyişi sürüyor. Dolar, altın, borsa ve kripto para yatırımcıları da gözlerini ECB’nin vereceği karara çevirmiş durumda. Analistlerin faiz beklentileri, yatırımcılar arasında merak konusu. Peki, ECB faiz kararı ne zaman açıklanacak ve beklentiler ne yönde şekilleniyor?

ECB Faiz Kararı Ne Zaman Açıklanacak?

Avrupa Merkez Bankası (ECB) Para Politikası Kurulu’nun haziran ayı toplantısı için geri sayım başladı. ECB’nin faiz kararını açıklayacağı toplantı, 6 Haziran 2024 Perşembe günü gerçekleşecek. Toplantı sonrası faiz kararı saat 15.15’te duyurulacak.

Faiz Beklentileri Ne Yönde?

Analistlerin beklentilerine göre, ECB’nin faiz kararında önemli değişiklikler yapılması bekleniyor. ECB Yönetim Konseyi’nin refinansman, mevduat ve marjinal fonlama faizlerinde 25 baz puanlık bir indirim yapması öngörülüyor. Buna göre faiz oranları sırasıyla %4,25, %3,75 ve %4,50 olarak belirlenebilir.

Bu indirimler, refinansman ve marjinal fonlama faizleri için Mart 2016’dan bu yana ilk, mevduat faizi için ise Eylül 2019’dan bu yana ilk kez gerçekleşmiş olacak. ECB Yönetim Konseyi üyeleri, son haftalarda ABD Merkez Bankası’ndan (Fed) önce harekete geçilmesi gerektiğini sıkça dile getirirken, ECB Başkanı Christine Lagarde, haziran ayına kadar daha fazla netlik ve yeterli veri elde edileceğini ifade etmişti.

Yatırımcılar ve analistler, ECB’nin alacağı bu kararın piyasalar üzerindeki etkilerini dikkatle izlemeye devam edecek. Özellikle faiz indirimleri, döviz ve altın piyasalarında önemli hareketlenmelere yol açabilir. Faiz oranlarının düşmesi, kredi maliyetlerini düşürerek ekonomik aktiviteyi canlandırabilir ve yatırımcıların risk iştahını artırabilir.

Avrupa Merkez Bankası (ECB) faiz kararı ne zaman açıklanacak? ECB haziran ayı faiz beklentisi ne yönde?
Giriş Yap

Finansopia ayrıcalıklarından yararlanmak için hemen giriş yapın veya hesap oluşturun, üstelik tamamen ücretsiz!