featured

Asgari ücret 3. toplantısı ne zaman yapılacak? 2024 yılında asgari ücret ne kadar olacak?

Asgari ücret zammıyla ilgili belirleyici bir süreç devam ediyor. Asgari ücret tespit komisyonu, 2024 yılı asgari ücret zammı için toplantılarını sürdürüyor ve 3. toplantının tarihi merakla bekleniyor. İşçi, işveren ve hükümet temsilcilerinin yer aldığı komisyon, 2. toplantıda herhangi bir ücret belirlemezken, 3. toplantı sonrasında asgari ücret zammının netleşmesi bekleniyor.

Asgari ücret 3. toplantısı için şu ana kadar belirlenmiş bir tarih bulunmuyor. Ancak 2. toplantı 18 Aralık tarihinde gerçekleşti ve gözler şimdi 3. toplantının ne zaman yapılacağına çevrildi. Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanlığı’nın kısa süre içinde tarihi duyurması bekleniyor.

Asgari ücret tespit komisyonu, yasal olarak işçi, işveren ve hükümetten temsilcilerden oluşan 15 kişilik bir ekip tarafından belirleniyor. Komisyon, yeni asgari ücreti aralık ayında belirlenen tarihlerde toplanarak kararını oy çokluğuyla alıyor. 2024 yılında yürürlüğe girecek asgari ücretin bu ayın sonlarına doğru netleşmesi bekleniyor.

Asgari ücret zammına dair çeşitli senaryolar ortaya atılmış durumda. Yapılacak zammın yüzde 35 ila yüzde 55 arasında değişen oranlarda olabileceği belirtiliyor. Enflasyona karşı direnç gösterme taahhüdüyle Türk-İş Genel Başkan Yardımcısı Ramazan Ağar, henüz net bir rakamın konuşulmadığını ve görüşmelerin hızla devam ettiğini belirtti.

Asgari ücret komisyonu, toplantı sonrasında yapılan açıklamada enflasyona karşı direnç gösterme taahhüdünde bulunarak, çalışmaların hızla tamamlanmasını ve önümüzdeki hafta içinde net bir sonuca varılmasını diledi.

Asgari ücret zammıyla ilgili belirsizlik devam ederken, olası senaryolar ortaya çıktı. Asgari ücrete yapılacak zamların net ve brüt rakamları, farklı oranlara göre belirlendi. İşte olası zamların detayları:

  • Yüzde 35’lik zamda asgari ücret 15 bin 392 lira
  • Yüzde 40’lık zamda 15 bin 962 lira
  • Yüzde 45’lik zamda 16 bin 532 lira
  • Yüzde 50’lik zamda 17 bin 103 lira
  • Yüzde 55’lik zamda ise 17 bin 673 lira olacak.

Asgari ücret tespit komisyonu, 2024 asgari ücreti için çalışmalarına 11 Aralık’ta başlamış durumda. Komisyonun başkanı Vedat Işıkhan, tüm paydaşlarla diyalog ve istişare içinde olduklarını vurgulayarak süreci açık yüreklilikle yürüttüklerini ifade etti. Işıkhan, emeğin kutsallığına olan inançlarını dile getirirken, ücret artışının büyüme ve istihdam artışıyla doğrudan ilişkili olduğunu belirtti.

Asgari ücretin enflasyona karşı direnç gösterme taahhüdüyle Işıkhan, çalışanlar, memurlar ve emeklileri enflasyona ezdirmeme konusundaki kararlılıklarını vurguladı. Komisyonun çalışmalarının yıl sonuna kadar tamamlanması beklenirken, net bir zammın belirlenmesi için önümüzdeki günlerde yapılacak toplantılar büyük önem taşıyor.

Asgari ücret 3. toplantısı ne zaman yapılacak? 2024 yılında asgari ücret ne kadar olacak?
Giriş Yap

Finansopia ayrıcalıklarından yararlanmak için hemen giriş yapın veya hesap oluşturun, üstelik tamamen ücretsiz!