featured

Asgari kurumlar vergisi geliyor : Vergi paketi taslağı hazır

Hazine ve Maliye Bakanlığı’nın yeni vergi paketi kapsamında uluslararası şirketlerle ilgili önemli düzenlemeler yapılacak. Buna göre, Yap-işlet-devret (YİD) ve kamu-özel işbirliği (KÖİ) projelerinde uygulanan kurumlar vergisi oranı %25’ten %30’a çıkarılacak.

Hazine ve Maliye Bakanı Mehmet Şimşek, sosyal medya hesabından yaptığı açıklamada, yakında Meclis’te görüşülecek olan pakette vergi adaletini güçlendirmeye yönelik doğrudan vergi düzenlemelerinin yer aldığını belirtti.

Özellikle çok uluslu şirketler üzerinde yapılan düzenlemeler dikkat çekiyor. Avrupa Birliği ülkeleri dahil 30’dan fazla ülkede geçerli olan küresel asgari kurumlar vergisi uygulamasına göre, yıllık konsolide hasılatı 750 milyon euroyu aşan çok uluslu şirketlerin düşük vergi uygulanan ülkelerdeki şubeleri, iştirakleri ve iş yerleri asgari %15 kurumlar vergisine tabi tutulacak.

Yurt içinde ise kurumlar vergisi mükellefleri arasında, yüksek cirolarına rağmen zarar beyan eden veya hiç matrah bildirmeyenlerin tespit edilmesi üzerine yeni bir vergi modeli oluşturuldu. Bu modelde, mükelleflerin beyanları ile hasılat ve ödeme güçleri arasında karşılaştırma yapılacak, adaletin sağlanması hedefleniyor.

Vergi paketi ayrıca ticari, zirai ve serbest meslek kazançları için de asgari gelir vergisi uygulamasını içeriyor, bu da vergi sistemine yeni bir düzenleme getiriyor.

Bu düzenlemelerin yürürlüğe girmesiyle birlikte, vergi adaleti ve mükellef uyumu açısından önemli adımlar atılması planlanıyor.

0
mutlu
Mutlu
0
sinirli
Sinirli
0
_a_rm_
Şaşırmış
0
_zg_n
Üzgün
0
vir_sl_
Virüslü
Asgari kurumlar vergisi geliyor : Vergi paketi taslağı hazır
Yorum Yap
Giriş Yap

Finansopia ayrıcalıklarından yararlanmak için hemen giriş yapın veya hesap oluşturun, üstelik tamamen ücretsiz!