featured
  1. Haberler
  2. Ekonomi
  3. 7 başlıkta bu hafta nasıl geçti? – 25 Mayıs 2024

7 başlıkta bu hafta nasıl geçti? – 25 Mayıs 2024

Bu hafta ekonomi gündeminde çeşitli önemli gelişmeler yaşandı. İşte öne çıkan başlıklar:

  1. Türkiye Cumhuriyet Merkez Bankası (TCMB), politika faizini sabit tuttu. TCMB Para Politikası Kurulu (PPK), Nisan ayındaki gibi Mayıs ayında da bir haftalık repo faizini yüzde 50 seviyesinde bıraktı. Banka, likidite fazlasını dengelemek için ek adımlar atacağını belirtti.
  2. ABD Federal Rezervi’nin toplantı tutanakları, enflasyon konusunda endişeli olduklarını ve bazı üyelerin enflasyon risklerinin artması durumunda sıkılaşmaya gitmeye hazır olduklarını gösterdi. Ayrıca, bilanço küçültme hızına ilişkin mesajlar da verildi.
  3. Çin Merkez Bankası, bir ve beş yıllık gösterge kredi faiz oranlarını (LPR) değiştirmeyerek sırasıyla yüzde 3,45 ve yüzde 3,95’te sabit tuttu. Bu karar, ekonomistlerin beklentileriyle uyumlu geldi.
  4. Japonya’da, Nisan ayında tüketici fiyatları yavaşladı. Enflasyon Mart ayında görülen yüzde 2,7’den sonra Nisan’da yüzde 2,5’e geriledi.
  5. Euro Bölgesi’nde ise PMI verileri güçlü geldi. Geçen yılın ikinci yarısındaki durgunluktan sonra, blok içinde özel sektör ticari faaliyetlerinde iyileşme gözlendi. S&P Global’in Satın Alma Yöneticisi Endeksi (PMI), Mayıs ayında 52,3’e yükseldi, bu da analistlerin tahminlerini aşarak üçüncü ay üst üste büyümeyi işaret etti.
  6. ABD’de ikinci el konut satışları Nisan ayında geriledi. Ulusal Emlakçılar Birliği (NAR), mevsim etkilerinden arındırılmış verilere göre Nisan’da ikinci el konut satışlarının yüzde 1,9 azalarak 4,14 milyona düştüğünü açıkladı.
  7. ABD’de işsizlik maaşı başvuruları ise düştü. Çalışma Bakanlığı’nın verilerine göre, önceki haftaya göre 8 bin kişi azalarak 215 bine indi. Piyasa beklentileri ise 220 bin başvuru olduğu yönündeydi.
7 başlıkta bu hafta nasıl geçti? – 25 Mayıs 2024
Giriş Yap

Finansopia ayrıcalıklarından yararlanmak için hemen giriş yapın veya hesap oluşturun, üstelik tamamen ücretsiz!