featured
  1. Haberler
  2. Ekonomi
  3. 500 TL’lik banknot çıkacak mı? Merkez Bankası Başkanı Fatih Karahan’dan ilk defa açıklama

500 TL’lik banknot çıkacak mı? Merkez Bankası Başkanı Fatih Karahan’dan ilk defa açıklama

Türkiye Cumhuriyeti Merkez Bankası (TCMB) Başkanı Fatih Karahan, TBMM Plan ve Bütçe Komisyonunda gerçekleştirdiği sunumun ardından enflasyon hedefleri, TÜİK verileri, tasarruf tedbirleri ve 500 ile 1000 liralık banknotlar konularında detaylı değerlendirmelerde bulundu.

Piyasada yaşanan büyük para taleplerinin artışıyla birlikte, ekonomistlerin sıkça dile getirdiği 500 ve 1000 TL’lik banknotlar hakkında Karahan, “Bu bağlamda, banknotların bileşimini ve farklı göstergeleri yakından izliyoruz” şeklinde konuştu.

Karahan, “500 ve 1000 liralık banknotlara yönelik çalışmaların devam ettiğini ve bu konuda teknik analizlerin yapıldığını” vurgulayarak, “Üst banknotlara olan gerekliliğin teknik analizlerin sonuçlarına dayandığını ve ilgili birimlerin çalışmalarının devam ettiğini” belirtti. Ayrıca, “Karar alındığında bu kararın, toplumla şeffaf bir şekilde paylaşılacağını” da ifade etti.

500 ve 1000 liralık banknotların geleceği konusundaki gelişmeler kamuoyu tarafından merakla beklenirken, Merkez Bankası’nın açıklamaları dikkatle takip ediliyor.

500 TL’lik banknot çıkacak mı? Merkez Bankası Başkanı Fatih Karahan’dan ilk defa açıklama
Giriş Yap

Finansopia ayrıcalıklarından yararlanmak için hemen giriş yapın veya hesap oluşturun, üstelik tamamen ücretsiz!