featured
  1. Haberler
  2. Özgün İçerik
  3. Konut kredisi müjdesi! 1.5 milyon liralık dönüşüm kredisi detayları belli oldu : Geri ödemesiz konut kredisi hesaplamaları

Konut kredisi müjdesi! 1.5 milyon liralık dönüşüm kredisi detayları belli oldu : Geri ödemesiz konut kredisi hesaplamaları

İstanbul’da yaşayan vatandaşlar için sevindirici bir gelişme! Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, geçtiğimiz günlerde yaptığı açıklamayla İstanbul genelinde dev bir kentsel dönüşüm projesini hayata geçireceğini duyurdu. “Kentsel Dönüşüm Yarısı Bizden Kampanyası” adını taşıyan proje, 350 bin konutu kapsayacak ve her bir bağımsız bölüm için toplamda 1,5 milyon lira destek sağlayacak.

Cumhurbaşkanı Erdoğan, projenin detaylarını açıklarken, “350 bin konutu dönüştürmeyi amaçlayan kampanyayı başlatmış olacağız. 1 buçuk milyon liralık destek vereceğiz” dedi. Kampanya kapsamında ev sahiplerine sağlanacak destek, 700 bin lira hibe, 700 bin lira kredi ve 100 bin lira tahliye desteği şeklinde planlandı.

Çevre, Şehircilik ve İklim Değişikliği Bakanlığı tarafından yapılan paylaşımla birlikte kampanyanın detayları da netleşti. İstanbul’da her bir bağımsız bölüm için 1,5 milyon lira destek sağlanacak olan kampanya, megakentte yaşayanlara önemli fırsatlar sunacak.

Başvuruların e-Devlet üzerinden gerçekleşeceği kampanyada gelir şartı aranmayacak ve başvuru bedeli ödenmeyecek. Vatandaşlar, başvuru sürecini internet sitesi üzerinden takip edebilecekler. Deprem bölgesindeki uygulamalarda olduğu gibi, ev sahipleri özel sektörle anlaşarak kentsel dönüşüm sürecini başlatacaklar.

Projenin ilk etabında 70 bin bağımsız bölüm dönüşecek ve toplamda 350 bin konutun yenileneceği belirtildi. Ayrıca, rezerv alanlarda inşa edilecek 400 bin konut ile şehre 100 bin yeni sosyal konut kazandırılacak.

Başakşehir, Çatalca, Şile ve Adalar gibi bölgelerde de başvuruların olduğu kampanyada, başvuru sahiplerine binanın ön incelemesi yapılacak ve keşif raporu hazırlanacak. Gönüllülük esasıyla anlaşma sağlanan binalar için protokol hazırlanacak, proje aşamasına geçilecek.

Kampanya ile ilgili olarak yapılan açıklamada, kredilerin ödemesinin evler tamamlandıktan sonra başlayacağı ve ilk yılın faizsiz olarak tahsil edileceği belirtildi. Kalan yıllarda ise kredi maliyet oranının TÜFE’nin yarısı kadar olacağı ifade edildi.

Sağlıksız yapı stoku ve bitişik nizam bina tipinin yoğun olduğu Bahçelievler, kampanyaya en fazla başvuru yapılan ilçe oldu. Kampanya kapsamında başvuruların yüzde 100 anlaşma sağlanan Bağcılar ise dikkat çekiyor.

Bu kapsamlı kentsel dönüşüm projesiyle İstanbul, modern ve güvenli konutlarla donatılacak, aynı zamanda şehirdeki sosyal konut sayısı artırılacak.

Konut kredisi müjdesi! 1.5 milyon liralık dönüşüm kredisi detayları belli oldu : Geri ödemesiz konut kredisi hesaplamaları
Giriş Yap

Finansopia ayrıcalıklarından yararlanmak için hemen giriş yapın veya hesap oluşturun, üstelik tamamen ücretsiz!