featured

65 yaş maaşına zam gelecek mi? 2024 yılında yaşlılık maaşı kaç tl olacak? Evde bakım maaşı ne kadar?

Asgari ücret zammının yaklaştığı bu dönemde, 65 yaş maaşına (yaşlılık maaşı) zam yapılıp yapılmayacağı merak konusu oldu. Ayrıca, evde bakım maaşı mevcut durumda ne kadar?

Yeni yılda geçerli olacak asgari ücretle birlikte birçok sosyal yardım kaleminde değişiklikler yaşanacak. Bu kapsamda, 65 yaş aylığı da yeni asgari ücretin belirlenmesinin ardından yeniden hesaplanacak ve mevcut 3 bin 490 lira tutarı üzerinde bir değişiklik olup olmayacağı belirlenecek.

Engelli aylığı da yeni asgari ücretle birlikte artacak. Yüzde 40 ve üzeri engelli için şu an 2 bin 329 lira olarak uygulanan engelli aylığı tutarı da güncellenecek. Aynı şekilde, yüzde 70 ve üzeri engelli bireyler için geçerli olan 3 bin 497 lira tutarı da revize edilecek.

Evde bakım desteği ise engelli bireylerin hayatlarını evde sürdürebilmeleri için aile bireylerine veya vasisi gibi üçüncü kişilere ödenen bir destek programıdır. Ancak bu destekten faydalanabilmek için belirli şartlar bulunmaktadır. Engelli bireylerin gelir durumu, sağlık raporu ve bakım ihtiyacı gibi faktörler göz önüne alınarak değerlendirilmektedir.

Engelli bireylerin evde bakım desteği alabilmesi için öncelikle gelir testi yapılması gerekmektedir. Gelir testi raporu ile, engelli bireyin aylık geliri, bir aylık net asgari ücretin 2/3’ünden daha az olup olmadığı belirlenir. Ayrıca, engelli bireyin ağır engelli olduğunu gösteren bir sağlık raporu ve bakım ihtiyacını doğrulayan bir bakım heyeti raporu da gereklidir.

Evde bakım desteği başvuruları, engelli bireyin ikamet ettiği yerdeki Aile ve Sosyal Hizmetler İl Müdürlüğü’ne veya Sosyal Hizmet Merkezi Müdürlüğüne yapılabilmektedir. Müdürlük bulunmayan durumlarda ise Kaymakamlıklara başvuru yapılabilir. Bu süreç, engelli bireylerin yaşam kalitesini artırmaya yönelik önemli bir destek sağlamaktadır.

0
mutlu
Mutlu
0
sinirli
Sinirli
0
_a_rm_
Şaşırmış
0
_zg_n
Üzgün
0
vir_sl_
Virüslü
65 yaş maaşına zam gelecek mi? 2024 yılında yaşlılık maaşı kaç tl olacak? Evde bakım maaşı ne kadar?
Yorum Yap
Giriş Yap

Finansopia ayrıcalıklarından yararlanmak için hemen giriş yapın veya hesap oluşturun, üstelik tamamen ücretsiz!