featured
  1. Haberler
  2. Özgün İçerik
  3. 2 şartı karşılayanlar SGK’ya başvuruyor! Erken emeklilik için son şans

2 şartı karşılayanlar SGK’ya başvuruyor! Erken emeklilik için son şans

2024 yılına yaklaşırken, çalışanlar arasında büyük bir heyecanla beklenen asgari ücret artışıyla ilgili çalışmaların tamamlandığına dair haberler geliyor. Bu kapsamda, Aralık ayının son haftası, SGK borçlanmaları için kritik bir dönem olarak öne çıkıyor. Asgari ücret artışıyla birlikte, SGK borçlanma seçeneklerinin revize edileceği düşünüldüğü için bireylerin bu süreci yakından takip etmeleri önem arz ediyor. Uzmanlar, vatandaşlara bu dönemde bilinçli hareket etmelerini ve fırsatları değerlendirmelerini öneriyor.

SGK’ya yapılan hizmet borçlanmaları mevcut sistemde asgari ücret düzeyine göre belirleniyor. Bu durum, asgari ücretteki herhangi bir artışın, borçlanma maliyetlerini doğrudan etkilemesine yol açıyor. Bu kapsamda askerlik, doğum ve yurt dışı borçlanmaları da dahil olmak üzere hizmet borçlanmalarının primleri, brüt asgari ücretin belirli bir yüzdesi üzerinden hesaplanıyor.

2024 yılında asgari ücretin yüzde 45-50 oranında artması beklenirken, Aralık ayı, emeklilik için prim satın almayı planlayanlar için kritik bir tarih haline geliyor. Aralık ayının sonuna kadar borçlanma başvurusu yapacak bireyler, mevcut asgari ücret üzerinden ödemelerini gerçekleştirecekler. Ancak Ocak ayında başvuranlar, artan yeni asgari ücret üzerinden ödeme yapacaklar. Bu durum, Ocak ayında borçlanma başvurusu yapacak bireyler için 70 bin liraya varan fazla ödeme anlamına geliyor.

Sosyal güvenlik uzmanları, beklenen asgari ücret artışının borçlanma maliyetlerini önemli ölçüde artıracağını vurgulayarak, vatandaşlara başvurularını ertelememeleri konusunda uyarılarda bulunuyor.

2 şartı karşılayanlar SGK’ya başvuruyor! Erken emeklilik için son şans
Giriş Yap

Finansopia ayrıcalıklarından yararlanmak için hemen giriş yapın veya hesap oluşturun, üstelik tamamen ücretsiz!