featured

Musk döneminde Twitter nasıl olacak? Çalışanların sorularını cevapladı

Tesla ve SpaceX’in CEO’su Elon Musk’ın geçtiğimiz hafta Twitter çalışanlarıyla gerçekleştirdiği toplantıdan ayrıntılar gelmeyi sürdürüyor. ABD basınına yansıyan bilgilere nazaran Musk’ın hayalindeki Twitter’a yönelik düşünceler gittikçe vücut kazanıyor.

Elon Musk, Twitter çalışanlarıyla ilk soru-cevap kısmında Twitter’ın 1 milyar kullanıcıya ulaşma vizyonunu paylaştı. Bu sayı Twitter kullanıcılarının dört katına çıkacağı demek oluyor. Musk ilk aşamada sahte hesapların da silinmesi gerektiğini ifade etti. 

Musk iş vizyonuna değinirken konuyu bir ara SpaceX ve Mars’ta yaşama ve uzaylılara kadar getirdi.

CEO olup olmayacağı merak edilen Musk, ünvanları önemsemediğini ifade etti ama şirketinde istediği şeylerin yapılmasını beklediğini belirtti.

Elon Musk, Twitter çalışanlarına, şirketin 1 milyar kullanıcıya ulaşma amacına ulaşmak istiyorsa WeChat ve TikTok gibi olması gerektiğini belirtti.

Çalışanların en çok merak ettiği işten çıkarma hususu da gündeme geldi. Musk, Twitter’da giderlerin gelirleri aştığını ifade ederek şirketin kara geçmesi gerektiğini belirtti. Sürdürülebilirliğe değinen Musk, Twitter’ın kar etmemesi durumunda büyüyemeyeceğini ve hayatta kalamayağını söyledi.

Personel sayısının rasyonel bir düzeye gelmesi gerektiğine değinen Musk, Twitter’a katkı sağlayan çalışanların endişelenmemesi gerektiğini ifade etti.

Twitter’ın kullanıcı tabanını nasıl büyütebileceği ve katılımı nasıl artırabileceği sorulduğunda, Musk, uygulamanın daha fazla yarar sunması gerektiğini ve ilk dahili ellerinde açıklamaları duyan çalışanlara göre “insanların çok eğlendirilip bilgilendirildiğinden” emin olması gerektiğini söyledi.

Musk, “Çin dışında WeChat’in eşdeğeri yok. Temelde Çin’de WeChat’te yaşıyorsunuz. Bunu Twitter ile yeniden yaratabilirsek, büyük bir başarı elde ederiz.” diye belirtti.

“BİLGİLENDİRME KONUSUNDA DAHA İYİ OLABİLİR”

Ayrıyeten TikTok’un algoritmasını “sıkıcı” olmadığı için övdü ve “Twitter’ı aynı şekilde ilginç hale getirebiliriz” dedi. Özellikle Twitter’ın haberleri ortaya çıkarmada daha iyi olduğuna değindi.

Video içeriklere vurgu yapan Musk, TikTok’taki video sistemini de övdü. TikTok’ta bazı videoları saldırgan bulduğunu söylese de Musk platformun genel olarak sıkıcı olmadığını belirtti.

Video içerik üreticilerinin Twitter’da olduğunu belirten Musk bu kişilerin Youtube içeriklerini Twitter’da tanıttığından bahsetti. Yani Twitter’ın bir yönlendirme platformu olduğunu ifade eden Musk bunların hepsini aynı platformda sağlamayı düşünüyor.

Yani yakın zamanda Youtube gibi Twitter da içerik üreticilerine para ödemeye başlayabilir.

İfade özgürlüğünden de bahseden Musk, yasal sınırlar içerisinde herkesin her şeyi söylemesi gerektiğini belirtti. Musk buradaki kırmızı çizgiyi ise bu söylemlerin Twitter tarafından tanıtılmak zorunda olmadığı düşüncesiyle çizdi. Yani biri yasal sınırlar içerisinde saldırgan bir şey yazabilir ama Twitter bu içeriği etkileşim alıyor diye herkese göstermek durumunda değil.

Twitter’ın başarısının 5-10 sene içinde nasıl olacağı sorulduğunda Musk, şirketin “gerçeğin doğasını daha iyi anlayabileceğimiz daha güçlü ve daha uzun ömürlü bir uygarlığa katkıda bulunması” gerektiğini ifade etti.

Musk, Twitter’ın aboneliklere ve ödemelere daha fazla dayanmasını istediğini tekrarlayarak, insanların doğrulanmak adına ödeme yapması gerektiğini öne sürdü. Bir noktada, birisinin bir tweetin arkasındaki niyeti gösterebilmesi adına bir “ironi” etiketi fikrini önerdi.

Tesla CEO’su, “bir trol ordusuna sahip olmanın çok daha pahalı olması gerektiğini” ifade ederek, botlara ve istenmeyen e-postalara son vermek istediğiyle alakalı daha önceki yorumları tekrarladı.

Musk döneminde Twitter nasıl olacak? Çalışanların sorularını cevapladı

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Giriş Yap

Giriş Yap

Finansopia ayrıcalıklarından yararlanmak için hemen giriş yapın veya hesap oluşturun, üstelik tamamen ücretsiz!