featured

Google açıkladı: Türkiye çok kanallı alışverişte Avrupa’da lider oldu

Çevrim içi ve fiziksel satışların bir arada olduğu hibrit satış modeli olarak belirtilebilecek ‘Çok Kanallı Alışveriş’, birçok ülke tarafından önem verilen bir pazarlama stratejisi. Bu alana yatırım yapan firma sayısı da her geçen gün yükseliyor. Google’nin araştırmalarına nazaran, Türkiye çok kanallı alışverişte Avrupa’nın lideri oldu.

Google tarafından pandeminin akabinde değişen tüketici alışkanlıklarını belirlemek hedefiyle Çok Kanallı Perakende Araştırması yapıldı.

Türkiye ile beraber Almanya, Hollanda, Belçika, Norveç, İsveç, Danimarka ve Finlandiya gibi gelişmiş ülkelerin bulunduğu toplamda 137 ülkenin perakende satış yapan firmaların fiziksel ve çevrim içi satışları incelendi. Araştırma konusu firmalar satın alma ve iade de dahil olmak üzere çevrim içi, sipariş karşılama, müşteri hizmetleri ve mağaza içi deneyim gibi kategoriler başlığında incelendi.

AVRUPA’DA EN ÇOK GELİŞME GÖSTEREN ÜLKE TÜRKİYE

Google’nin araştırmasından elde edilen verilere nazaran Türkiye’de çok kanallı alışveriş pandemi öncesiyle yani 2019’a göre büyük gelişme gösterdi ve bu alanda gelişme gösteren ülkeler arasında Türkiye Avrupa’nın lideri oldu.

Türkiye, sipariş sonrası iletişim, çevrim içi kanalların mağazada tanıtılması, ücretsiz teslimat ve iade hususlarında Avrupa standartlarının üzerinde hizmet sunarak birçok gelişmiş ülkeyi ardında bıraktı.

Türkiye’deki perakendecilerin %36’sı çevrimiçi hizmetlerini tanıtma hususunda tam puan alırken, %43’ü yarım puan aldı. Perakendecilerin %86’sı ücretsiz teslimat seçeneklerinin farklı bir çeşidini sunarken, %71’i ücretsiz ve kapıda iade hizmeti sundu. Bunun yanında Türkiye, bazı sektörlerde mağaza içi stok kontrolü, e-faturalar ve bunların farklı kanallarda kullanımı alanlarında da birçok ülkenin ilerisinde yer alıyor.

TÜKETİCİLERİN YÜZDE 62’Sİ ÇOK KANALLI ALIŞVERİŞİ TERCİH EDİYOR

Araştırmaya nazaran Türkiye’de tüketicilerin yüzde 62’si çok kanallı alışverişi tercih ediyor. Ayrıyeten müşterilerin yüzde 91’i mağazadan alışveriş yapmadan evvel çevrim içi araştırma yapıyor.

Sadece çevrim içi alışverişi tercih eden Türk müşteriler ise neden tercih ettikleri sorusuna şu cevapları verdi:

  • Ürün incelemelerini okuyabilirim (%79)
  • Ödeme şeklim konusunda daha esnek olabilirim
  • Seçmek ve satın almak çok kolay (%78)

Sadece mağazayı tercih eden müşteriler ise bu tercihleri adına şunları söyledi:

  • Ürünlere göz atmak ve seçmek daha kolay (%87)
  • Satın almadan önce bir şeyleri görebilir ve dokunabilirim (%79)

Müşteriler, firmaların çok kanallı satış adına bazı konulara daha fazla yoğunlaşması gerektiğini düşünüyor. Mağazadan teslim al hizmeti, telefon desteği, çoklu kanal temelli hediye çekleri, satın alma deneyimi öncesinde keşif ve karar aşamasındayken ürün, stok, teslimat, iade gibi bilgilerin anlık olarak tüketici ile paylaşılması gibi hususlar tüketicilerin firmalardan en çok talep ettiği istekler arasında bulunuyor.

Google açıkladı: Türkiye çok kanallı alışverişte Avrupa’da lider oldu

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Giriş Yap

Giriş Yap

Finansopia ayrıcalıklarından yararlanmak için hemen giriş yapın veya hesap oluşturun, üstelik tamamen ücretsiz!