featured

Apple, Çin’de iPhone üretmek istemiyor

Apple, üretimde Çin ağırlığını azaltma planları kapsamında, iPhone üretiminin bir bölümünü daha önce Hindistan’a kaydırmış ve bazı modellerin üretimine başlamıştı.

ABD merkezli şirket, artık Hindistan’da daha fazla iPhone üretmek istiyor. JPMorgan analistleri, teknoloji devi jeopolitik tansiyonun yükselmesi ve katı koronavirüs kuralları sebebiyle üretimi Çin dışına çıkarmak istediğini belirtiyor.

iPhone üretimi Hindistan’a kayıyor

Rapora göre Apple, 2025 yılına kadar iPhone üretiminin dörtte birini Hindistan’a taşıyabilir. Ayrıca şirket, 2022’nin sonları itibarıyla iPhone 14 üretiminin yaklaşık yüzde 5’ini Çin’den Hindistan’a taşıyacak.

Ayrıca Mac, iPad, Apple Watch ve AirPod’lar dahil olmak üzere tüm Apple ürünlerinin yaklaşık yüzde 25’inin 2025 yılına kadar Çin dışında üretileceği tahmin ediliyor.

Hindistan, Çin’den sonra en büyük pazar

Son yıllarda Hindistan birçok akıllı telefon üreticisinin ilgi odağı haline geldi. Özellikle koronavirüs salgınının patlak vermesi nedeniyle Çin’de üretim yapmak istemeyen şirketler, 1 milyarı aşan mobil kullanıcı sayısıyla Çin’den sonra en büyük telefon pazarı olan Hindistan’a taşınıyor.

Örneğin Güney Koreli şirket Samsung, geçtiğimiz yıllarda Çin’deki son bilgisayar fabrikasını da kapattığını duyurmuştu.

Apple, Çin’de iPhone üretmek istemiyor

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Giriş Yap

Giriş Yap

Finansopia ayrıcalıklarından yararlanmak için hemen giriş yapın veya hesap oluşturun, üstelik tamamen ücretsiz!