featured

Bu Hafta BTC, SHIB ve Altcoinleri Etkileyecek 5 Olay

Bitcoin (BTC), Temmuz ayından bu yana en düşük haftalık kapanışı yaptı. Şimdi piyasa, “dev” makro duyurularıyla karşı karşıya. ABD’den gelen en son enflasyon verileri, enflasyonun beklenen oranlarda düşmediğini gözler önüne serdi. Bu verilerin sonrasında günlerce süren kayıplar yaşandı. Sonuç olarak Bitcoin, SHIB ve altcoinler ile diğer risk varlıkları toparlanamadı.

En büyük kripto para henüz 20.000 doları ikna edici desteğe çevirmedi. Şimdi Eylül ayının üçüncü haftasına giriş yaptık ve tehlike bir kez daha bu seviyenin direnç işlevi görmesi. Boğaların endişelenecek çok şeyi var. Önümüzdeki günlerde FED yeni bir faiz artırımı kararı açıklayacak. Bu, kripto para piyasasını, salt duyarlılığın çok ötesinde etkileyecek bir şey.

Bu hafta BTC, SHIB ve altcoinleri etkileyecek 5 gelişme

Buna ek olarak, Ethereum Merge’in sonuçları etkisini göstermeye devam ediyor. Ayrıca SEC’in fehsettiği kripto borsası Mt. Gox’ta alacaklılara yapılan Bitcoin geri ödemeleri sürüyor. Bu iki gelişme de Bitcoin fiyat ortamına başka bir potansiyel bulut ekliyor. Peki bu hafta BTC, SHIB ve altcoinleri etkileyecek en önemli 5 olay ne?

FED’in yeni faiz kararı bu hafta

Haftanın ana olayı, FED’in kilit faiz oranlarına ilişkin kararı. Ağustos ayı TÜFE verilerinin beklenenden “daha ​​yüksek” gelmesinden sonra, FED yanıt verme baskısı altında olacak. Bu nedenle piyasa, faiz kararı için minimum 75 baz puanlık bir artışa fiyatlanıyor. Ayrıca, 19 Eylül itibariyle CME FedWatch Aracına göre 100 baz puana bahis yapan bir grup da var. 100 puanlık bir artış gelirse, FED’in 1980’lerin başından beri en büyük artışı olacak.

Komite (FOMC), 20-21 Eylül’de toplanacak ve faiz artışı ve FED desteğini teyit eden bir açıklama yayınlayacak. FED’in faiz artışları hisse senedi ve kripto paralar gibi risk varlıkları için düşüş anlamına geliyor. Bu arada Bitcoin hisse senedi korelasyonu şu anda çok yüksek. Bu nedenle, yüksek bir faiz artışının BTC, SHIB ve altcoin fiyatlarında bir çöküşü tetiklemesi muhtemel.

Bitcoin fiyatı, zayıf haftalık kapanışın ardından düştü

Geçen hafta, Bitcoin fiyatına destek veren rüzgarlar ortadan kayboldu. Bunun sonucunda BTC fiyat hareketinin aynı şekilde düşmesine neden oldu. TradingView verilerine göre Bitcoin, tek bir haftalık mumda 2,000 doların üzerinde kayıp yaşadı. Böylece Temmuz ayından bu yana en düşük seviye olan 20.000 doların altında kapandı. Kapanışı, paritenin 19.000 doların altına düştüğü keskin bir düşüş izledi.

Düşüş havasının arkasındaki sebepler belli. İlk olarak Ethereum Merge bir “haberi sat” olayı haline geldi. Ayrıca makroekonomik faktörler de düşüşe katkıda bulundu. Şimdi analistler, düşüş trendinin en azından FED faiz duyurusu geçene kadar devam etmesini bekliyor. Bazı analistler, faiz artışının ardından Bitcoin fiyatının 15,000 dolara kadar düşebileceği konusunda uyarıyor. Eğer bu olursa, SHIB ve altcoinler de yeni düşük seviyeler yaşayacaktır.

ABD doları 10 yıllık zirvenin altına düştü

Bu arada, potansiyel bir makro yüksekliğe hevesle bakan ABD doları, TÜFE sonrası ortaya çıkan kayıplardan toparlandı. Kripto için klasik bir gösterge olan ABD dolar endeksi (DXY) şu anda 110’un biraz altında ve birkaç gündür konsolide oluyor. Endeks bu ayın başlarında 2002’den bu yana en yüksek seviyesi olan 110.78’e ulaşmıştı. Bu arada DXY ve BTC/USD arasındaki ters korelasyon devam ediyor. Yani birinin yükselmesi diğeri için düşüş anlamına geliyor.

Ethereum, Merge sonrası düşüş yaşıyor

Çok övülen Merge’den sonraki haftada Ethereum (ETH), hype’ın ardından büyük bir düşüş yaşıyor. Piyasa hakimiyetini Bitcoin’in lehine çevirmesi muhtemel şekilde ETH/USD, geçen hafta %25 düştü. Şu anda parite, 16 Temmuz’dan bu yana en düşük seviyesi olan 1.300 doların altında işlem görüyor. Bununla birlikte, analistler ve trader’lar daha fazla düşüş bekliyor. Kripto analisti Svenson, “Ethereum kritik desteği tutamıyor” diye uyardı. Bu arada Analist Matthew Hyland, ETH için 1.000 dolarlık bir hedef verdi ve 1.250 doların “bir destek olarak kalması gerektiğini” ekledi.

Uyuyan BTC arzı yaşlanmaya devam ediyor

Son fiyat oynaklığı zincir içi aktivitede bir artışa neden oldu. Ancak, BTC varlıklarını HODL edenler kararlılığını koruyor. Analitik firması Glassnode’a göre, en az beş yıllık bir süre boyunca Bitcoin tutan cüzdanlarda artış var. Firma, en son Eylül 2017’de veya daha önce aktif olan BTC arzının tüm zamanların en yüksek seviyesi olan %24.8’e ulaştığını doğruladı.

Bu Hafta BTC, SHIB ve Altcoinleri Etkileyecek 5 Olay

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Giriş Yap

Giriş Yap

Finansopia ayrıcalıklarından yararlanmak için hemen giriş yapın veya hesap oluşturun, üstelik tamamen ücretsiz!