featured
  1. Haberler
  2. Ekonomi
  3. Fahiş fiyat ve stokçuluk cezalarını artıran teklif yasalaştı

Fahiş fiyat ve stokçuluk cezalarını artıran teklif yasalaştı

Fahiş fiyat artışları ve stokçuluk uygulamalarına yönelik cezaları artıran kanun teklifi, Türkiye Büyük Millet Meclisi (TBMM) Genel Kurulu’nda kabul edilerek yasalaştı.

Yeni düzenlemelere göre, üretici, tedarikçi ve perakende işletmelerin bir mal veya hizmetin satış fiyatında fahiş artış yapmaları yasaklanacak. Bu hükme aykırı hareket edenlere, her bir ihlal için 100 bin liradan 1 milyon liraya kadar idari para cezası verilecek.

Anonim Şirketlerde Değişiklikler

Kanun, anonim şirketlerin yönetim yapısına da değişiklikler getiriyor. Yönetim kurulu başkanı ve başkan vekillerinin görev süreleri, yönetim kurulu üyeleriyle uyumlu hale getirilerek 3 yıl olarak belirlendi. Ayrıca, yönetim kurulunun, üst düzey yöneticiler dışında kalan kişilerin atanma ve görevden alınma yetkisini devredebilmesine imkan tanındı.

Yönetim kurulu üyeleri, başkandan kurul toplantısı talep edebilecek. Çoğunluğun yazılı isteği üzerine başkan, talebin ulaştığı tarihten itibaren en geç 30 gün içinde toplantıyı çağırmak zorunda olacak. Aksi takdirde çağrı, doğrudan talep sahiplerince yapılabilecek.

Sermaye Düzenlemeleri

En az sermaye tutarının altında kalan anonim ve limited şirketlerin, 31 Aralık 2026’ya kadar yeni sermaye düzenine intibak etmeleri gerekecek. Bu süre zarfında intibak etmeyen şirketler feshedilmiş sayılacak ve tasfiye sürecine girecek.

Çıkarılmış sermayesi en az 250 bin lira olan halka açık olmayan anonim şirketlerin ise sermayelerini 500 bin liraya çıkarmaları gerekecek. Aksi takdirde, bu sistemden çıkmış sayılacaklar.

Tüketicinin Korunması Hakkında Kanun Değişiklikleri

Anayasa Mahkemesi’nin iptali sonrası yapılan düzenlemelerle, içeriğin çıkarılması ve erişimin engellenmesine ilişkin tedbirler Reklam Kurulu’nun yetkisine dahil edildi. Tüketicinin Korunması Hakkında Kanun’da “ceza hükümleri” başlığı “yaptırım hükümleri” olarak değiştirildi.

Bu kanun kapsamında, mal tesliminde gecikme veya montaj yapmama durumunda her ihlal için 2 bin 200 lira, satıştan kaçınma durumunda ise toplam satış fiyatının yüzde 10’u kadar ceza uygulanacak. Satış sonrası hizmetlerde yeterlilik belgesi almayan üretici ve ithalatçılara 1 milyon 115 bin lira, kayıtsız servis istasyonlarına ise her bir ihlal için 18 bin lira ceza kesilecek.

Fahiş Fiyat ve Stokçuluk Cezaları

Yeni düzenlemeyle fahiş fiyat artışı yapan üretici, tedarikçi ve perakende işletmelere 100 bin liradan 1 milyon liraya kadar ceza verilecek. Piyasa dengesini bozan ve tüketicinin mallara ulaşmasını engelleyen faaliyetlerde bulunanlara ise 1 milyon liradan 12 milyon liraya kadar ceza kesilecek. Bir takvim yılı içinde en az 3 defa ihlal eden işletmeler 6 güne kadar kapatılabilecek.

Ürün Güvenliği ve Teknik Düzenlemeler Kanunu

Aykırı ürün ihraç edenlere 240 bin 566 liradan 2 milyon 405 bin 665 liraya kadar, diğer aykırılık durumlarında ise 96 bin 226 liradan 962 bin 265 liraya kadar ceza verilecek.

Bu yeni düzenlemeler, piyasa düzeninin korunması ve tüketici haklarının güçlendirilmesi adına önemli adımlar olarak değerlendiriliyor.

Fahiş fiyat ve stokçuluk cezalarını artıran teklif yasalaştı
Giriş Yap

Finansopia ayrıcalıklarından yararlanmak için hemen giriş yapın veya hesap oluşturun, üstelik tamamen ücretsiz!