featured
  1. Haberler
  2. Ekonomi
  3. Bankalardan kredi kartlarında yeni düzenleme : Kredi kartına yeni sınırlamalar gelir mi?

Bankalardan kredi kartlarında yeni düzenleme : Kredi kartına yeni sınırlamalar gelir mi?

Türkiye’de enflasyonun artmasıyla birlikte, vatandaşlar harcamalarını karşılamak için kredi ve kredi kartlarına yöneldi. Ancak, bu eğilim bankaları, kredi kartı uygulamalarında mevzuata aykırı adımlar atmaya itti.

Bankacılık Düzenleme ve Denetleme Kurumu (BDDK), kredi kartı limitlerinin belirlenmesinde müşterinin aylık gelir durumunu dikkate almayı zorunlu kıldı. Ancak birçok banka, müşterilerin aylık gelirinin 10-15 katı kadar limit sunarak bu kuralı ihlal etti.

Türkiye, dünyada kredi kartı limitlerinin ve aylık gelir dengesinin en sağlıksız olduğu ülkelerden biri olarak öne çıkıyor. Geçtiğimiz aylarda kredi kartı faizlerine getirilen kısıtlamaların limitleri de kapsayacak şekilde düzenleneceği belirtiliyor.

Türkiye Cumhuriyet Merkez Bankası (TCMB), Finansal İstikrar Raporu’nda kredi kartı limitlerinin gelire uygun belirlenmesi gerektiğini vurguladı. Kredi kartlarının enflasyon dönemlerinde kolayca erişilebilir finansman sunduğuna dikkat çekildi.

BDDK’nın belirttiği gibi, bankaların kart sahiplerine aylık gelirin 4 katı oranında limit tahsis etmesi gerekiyor. Ancak birçok banka, aynı kartı uzun süredir kullanan ve yüksek findeks notuna sahip müşterilere aylık gelirlerinin 10 katına kadar limit verebiliyor.

Bu durum, asgari ücretle geçinen birçok vatandaşın bile 250 bin liraya kadar ulaşan kart limitlerine sahip olmasına yol açıyor. Bu da yanlış finansal kararlar alınmasına ve büyük borç yükleri altına girilmesine neden olabiliyor.

Bu nedenle, bankalara gönderilen talimatlarla birlikte aylık gelirin 4 katı üzerinde limit verilen kartların limitlerinin düşürülmesi ve bankaların kredi kartı limitlerini daha sıkı bir şekilde incelemesi bekleniyor.

Bankalardan kredi kartlarında yeni düzenleme : Kredi kartına yeni sınırlamalar gelir mi?
Giriş Yap

Finansopia ayrıcalıklarından yararlanmak için hemen giriş yapın veya hesap oluşturun, üstelik tamamen ücretsiz!