featured
  1. Haberler
  2. Ekonomi
  3. Asgari ücret pazarlığı bu rakamdan başlayacak

Asgari ücret pazarlığı bu rakamdan başlayacak

Yeni yıla yaklaşırken milyonlarca çalışanın gözü, 2024 asgari ücret zammında. Asgari ücret, doğrudan 7-8 milyon işçiyi etkileyen bir konu olmasının yanı sıra diğer çalışanlar, işsizler ve sosyal yardım alanları için de önem arz ediyor.

Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanı Vedat Işıkhan, her kesimin mutabık kalabileceği bir asgari ücret zammının mümkün olduğunu belirtirken enflasyona karşı kararlı bir duruş sergilemeye devam edeceklerini vurguladı. Işıkhan, “21 yıldır bu konuda asla taviz vermedik, bundan sonra da vermeyeceğiz.” dedi.

Asgari Ücret Tespit Komitesi, önümüzdeki ay toplanacak ve asgari ücretin belirlenmesi için görüşmelerde bulunacak. Hem işçi temsilcisi Türk-İŞ hem de işveren temsilcisi TİSK, tekliflerini masaya getirmek için hazırlıklarını sürdürüyor.

Hükümet yetkilileri, işçilerin enflasyona karşı korunacağını vurguluyor, aynı şekilde emekliler ve memurlar için olduğu gibi asgari ücretin de enflasyonun üzerinde artırılacağını belirtiyor.

Asgari Ücret Tespit Komitesi, geçmiş toplantılarda enflasyon verilerini dikkate almıştır. Bu yılın toplantısında, hem altı aylık hem de yıl sonu enflasyon rakamları büyük önem taşıyacak.

Son iki yıldır asgari ücret, Haziran ve Ocak aylarında iki kez güncelleniyor. Bu nedenle son altı aylık enflasyon, zam oranının belirlenmesinde kritik bir rol oynuyor.

Orta Vadeli Programda tahmin edilen yıl sonu enflasyon oranı yüzde 65. Merkez Bankası Başkanı Hafize Gaye Erkan da bu tahminin arkasında duruyor. Bu rakamlara göre, altı aylık enflasyonun yüzde 38 civarında olması bekleniyor.

Asgari ücret artışı, toplu sözleşmelerle birlikte memur maaşlarına da yansıyacak ve artış oranı yüzde 49’u geçebilir. Refah payı eklenirse yüzde 50’ye yakın bir artış elde edilebilir.

Şu anda net asgari ücret 11.402,32 TL. Memur maaş artışlarına göre yüzde 50 artış, asgari ücretin 17.103,48 TL’ye çıkmasını sağlar.

Altı aylık enflasyona dayalı bir artış planlanırsa, yeni asgari ücret net 15.735,20 TL olabilir. Geçmiş artışlar da göz önüne alındığında, asgari ücret zamlarının enflasyonun üzerinde olduğu görülmektedir.

Bu nedenle yüzde 38’lik altı aylık enflasyon oranının refah payı eklenerek yüzde 50’ye yükseltilmesi muhtemel bir sonuç olarak görülmektedir. Bu durumda yeni asgari ücretin 17 bin lirayı aşabileceği tahmin edilmektedir.

Asgari Ücret Tespit Komitesi’nde 15 temsilci bulunmaktadır. Bunların 5’i işçi, 5’i işveren ve 5’i hükümet temsilcisidir. Türk-İŞ, net asgari ücreti belirlemek için hesapladığı yaşam maliyetini pazarlık başlangıcı olarak kullanmıştır. Bu yıl da Türk-İŞ, bekar bir çalışan için yaşam maliyetini 17.803 TL olarak açıkladı.

Asgari ücret, uzun süre boyunca yıllık olarak belirleniyordu. Ancak son iki yılda enflasyon nedeniyle Haziran aylarında ara zamlar yapıldı. 2024 için bir ara zam yapılıp yapılmayacağı henüz net değil.

Asgari ücret pazarlığı bu rakamdan başlayacak

Yorumlar kapalı.

Giriş Yap

Finansopia ayrıcalıklarından yararlanmak için hemen giriş yapın veya hesap oluşturun, üstelik tamamen ücretsiz!